Shop
Loading products…
Loading products…

The AUSTRALIA-S Swiss Lace Hair System Toupee for Men with PU Perimeter & Scallop Front features a swiss lace with a 1" clear pu perimeter base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm). Made with human hair. Available in medium(120%) density.
| Gross Weight | 0.1068 kg |
| Base Material | Swiss lace with a 1" clear PU perimeter |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm) |
| Front Contour | Standard with #1 scallop |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Medium(120%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1710, #710, #1, #1B, #1B05, #1B10, #1B20, #1B30, #1B40, #1B50 and 35 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | No bleach |
| Yearly Plan | 2-4 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.