Shop
Loading products…
Loading products…

Monofilament base. Human hair. 5″×7″(12.7cm x 17.8cm ), 8″x10″(20.3cm x 25.4cm), 7″x10″(17.8cm x 25.4cm), 7″x9″(17.8cm x 23cm), 6″x9″(15cm x 23cm), 6″x8″(15cm x 20cm), 7”x8.5”(17.8cm×21.6cm). Medium(120%) density.
The D7-3-HW Fine Mono Hair System With PU Perimeter for Wholesale features a monofilament base constructed with human hair for a natural, undetectable finish. It comes with a standard base size of 5"×7"(12.7cm x 17.8cm ), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x10"(17.8cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x9"(15cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm), 7''x8.5''(17.8cm×21.6cm), Medium(120%) density for a natural look, 5"/12.7cm hair length. Features include freestyle hair direction.
Available in multiple colour options. Contact us for colour matching.
| Base Material | Fine mono with 1" PU coated perimeter and 1/8" folded lace front |
|---|---|
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 5"×7"(12.7cm x 17.8cm ), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x10"(17.8cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x9"(15cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm), 7''x8.5''(17.8cm×21.6cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Density | Medium(120%) |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | No bleach |
Need help choosing? Our team can help you find the right base type, size, and colour for your client. Contact us for personalised recommendations and wholesale pricing.
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.