Shop
Loading products…
Loading products…

Thin skin (poly) base. Human hair, Grey hair. 8″x10″(20.3cm x 25.4cm). Light/Medium(100%) density.
The HS15P Men's Lace Front Hairpiece Wholesale 0.08 mm Super Thin Skin features a thin skin (poly) base constructed with human hair, grey hair for a natural, undetectable finish. It comes with a standard base size of 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), Light/Medium(100%) density for a natural look, 5"/12.7cm hair length. Features include freestyle hair direction and front 1", except in dark colors #1, #1a or light colors #7, #7ash, #18, #22 bleached knots for a seamless hairline.
Available in 75+ colours from our professional colour ring. Contact us for colour matching assistance or to request a sample.
| Base Material | 0.08mm knotted thin skin with 1" bleached Swiss lace front |
|---|---|
| Hair Type | Human hair, Grey hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
Need help choosing? Our team can help you find the right base type, size, and colour for your client. Contact us for personalised recommendations and wholesale pricing.
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.