Shop
Loading products…
Loading products…

The HS1E Thin Skin Hair System 0.12 mm With Increased Lifespan features a 0.12mm knotted thin skin base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm). Made with human hair. Available in medium(120%) density.
| Gross Weight | 0.12 kg |
| Base Material | 0.12mm knotted thin skin |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard with #1 scallop |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Medium(120%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1B+10, #1B+20, #1B+30, #1B+40, #1B+50, #1B+65 Human Grey, #1B+80HG, #1, #1A, #1B+, #1B, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #20 |
| Hair Direction | Freestyle |
| Yearly Plan | 2-3 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.