Shop
Loading products…
Loading products…

The HS1R Thin Skin Men's Toupee Hair Systems 0.08 mm Remy Hair Transparent Poly Skin features a 0.08mm knotted thin skin with 1/2" v-looped front hairline base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm). Made with remy human hair. Available in light/medium(100%) density.
| Gross Weight | 0.085 kg |
| Base Material | 0.08mm knotted thin skin with 1/2" V-looped front hairline |
| Hair Type | Remy human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1710, #1730, #1810, #1B65, #1B90, #2020, #360 Human Grey, #560 Human Grey, #710, #730 and 58 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | No bleach |
| Yearly Plan | 2-4 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.