Shop
Loading products…
Loading products…

The HS1VM V-Loop Men's Hair System 0.06-0.08mm Poly Thin Skin features a 0.06mm-0.08mm v-looped thin skin base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm). Made with human hair, grey hair. Available in light/medium to medium(110%) density.
| Gross Weight | 0.086 kg |
| Base Material | 0.06mm-0.08mm V-looped thin skin |
| Hair Type | Human hair, Grey hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium to Medium(110%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1, #1A, #1B, #1B10, #1B20, #1B30, #1B40, #1B80 Human Grey, #2, #240 and 21 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Yearly Plan | 4-6 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.