Shop
Loading products…
Loading products…

The HS27 Monofilament Hair System Realistic High Quality Stock Toupee features a fine mono with pu coated sides back and a skin gauze front with #1 scallop base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm). Made with human hair. Available in medium(120%) density.
| Gross Weight | 0.107 kg |
| Base Material | Fine mono with PU coated sides back and a skin gauze front with #1 scallop |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard with #1 scallop |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Medium(120%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1, #1A, #1B, #1B10, #1B20, #1B30, #1B40, #1B50, #2, #210 and 20 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Yearly Plan | 2-3 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.