Shop
Loading products…
Loading products…

Swiss lace base. Human hair, Grey hair. 8″x10″(20.3cm x 25.4cm), 6″x8″(15cm x 20cm). Light/Medium(100%) density.
The N6 Swiss Lace Men's Hair System With PU Sides and back features a Swiss lace base constructed with human hair, grey hair for a natural, undetectable finish. It comes with a standard base size of 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 6"x8"(15cm x 20cm), Light/Medium(100%) density for a natural look, 5"/12.7cm hair length. Features include freestyle hair direction and front 1", except in dark colors #1, #1a or light colors #7, #7ash, #18, #22 bleached knots for a seamless hairline.
Available in 39+ colours from our professional colour ring. Contact us for colour matching assistance or to request a sample.
| Base Material | Swiss lace with clear PU sides back and 1'' bleached front hairline |
|---|---|
| Hair Type | Human hair, Grey hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 6"x8"(15cm x 20cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
Need help choosing? Our team can help you find the right base type, size, and colour for your client. Contact us for personalised recommendations and wholesale pricing.
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.