Shop
Loading products…
Loading products…

The NCON Fine Welded Mono Base Hair System for Wholesale features a super fine welded mono with 1'' bleached front hairline base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm). Made with human hair. Available in light/medium(100%), light to light/medium(90%) density.
| Gross Weight | 0.085 kg |
| Base Material | Super fine welded mono with 1'' bleached front hairline |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm, 20"/50.8cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%), Light to Light/Medium(90%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1820, #465 Human Grey, #470 Human Grey, #480 Human Grey, #490 Human Grey, #605, #670 Human Grey, #690 Human Grey, #1, #1A and 54 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
| Yearly Plan | 3-4 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.