Shop
Loading products…
Loading products…

The NCON-GD Fine Welded Mono Base Hair System features a super fine welded mono base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm). Made with human hair. Available in light/medium(100%) density.
| Gross Weight | 0.1 kg |
| Base Material | Super fine welded mono |
| Hair Type | Human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #2, #3, #4, #5, #6 |
| Hair Direction | Freestyle |
| Yearly Plan | 4-6 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.