Shop
Loading products…
Loading products…

The B-HS7 Full Swiss Lace Hair System Realistic Hairline | OFF STANDARD features a swiss lace base in 7.5″×9.5″(19cm x 24cm), 7.75″×9.5″(19.7cm x 24cm), 8″×9.5″(20.3cm x 24cm), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm). Made with human hair, remy human hair. Available in light/medium(100%), light to light/medium(90%), medium(120%), light(80%) density.
| Hair Type | Human hair, Remy human hair |
| Base Material | Swiss lace |
| Base Size | 7.5″×9.5″(19cm x 24cm), 7.75″×9.5″(19.7cm x 24cm), 8″×9.5″(20.3cm x 24cm), 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), 6"x8"(15cm x 20cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Density | Light/Medium(100%), Light to Light/Medium(90%), Medium(120%), Light(80%) |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1 DYF, #1A DYF, #1A10 DYF, #1A20 DYF, #1A30 DYF, #580, #590 Human Grey, #1, #1A, #1B and 40 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1/2", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.