Shop
Loading products…
Loading products…

Swiss lace base. Human hair. 8″x10″(20.3cm x 25.4cm), 7″x9″(17.8cm x 23cm). Light/Medium to Medium(110%) density.
The B-NEWAUSTRALIA Swiss Lace Hair System | OFF STANDARD features a Swiss lace base constructed with human hair for a natural, undetectable finish. It comes with a standard base size of 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm), Light/Medium to Medium(110%) density for a natural look, 5"/12.7cm hair length. Features include freestyle hair direction.
Available in 12+ colours from our professional colour ring. Contact us for colour matching assistance or to request a sample.
| Hair Type | Human hair |
|---|---|
| Base Material | Swiss lace with clear PU all around |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm), 7"x9"(17.8cm x 23cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Density | Light/Medium to Medium(110%) |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | No bleach |
Need help choosing? Our team can help you find the right base type, size, and colour for your client. Contact us for personalised recommendations and wholesale pricing.
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.