Shop
Loading products…
Loading products…

The HS15P Men's Lace Front Hairpiece Wholesale 0.08 mm Super Thin Skin features a 0.08mm knotted thin skin with 1" bleached swiss lace front base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm). Made with human hair, grey hair. Available in light/medium(100%) density.
| Gross Weight | 0.088 kg |
| Base Material | 0.08mm knotted thin skin with 1" bleached Swiss lace front |
| Hair Type | Human hair, Grey hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1780 Human Grey, #1820, #2020, #2040, #270HG, #280 Human Grey, #290HG, #465 Human Grey, #470 Human Grey, #490 Human Grey and 65 more |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
| Yearly Plan | 4-6 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.