Shop
Loading products…
Loading products…

The HS7R Full Swiss Lace Hair System Realistic Hairline features a swiss lace with 1'' bleached knots front base in 8"x10"(20.3cm x 25.4cm). Made with remy human hair. Available in light/medium(100%), light to light/medium(90%) density.
| Gross Weight | 0.1 kg |
| Base Material | Swiss lace with 1'' bleached knots front |
| Hair Type | Remy human hair |
| Base Size | 8"x10"(20.3cm x 25.4cm) |
| Front Contour | Standard |
| Hair Length | 5"/12.7cm, 20"/50.8cm |
| Hair Density | Light/Medium(100%), Light to Light/Medium(90%) |
| Hair Curl | 30mm |
| Hair Color (LTD COLOR RING) | #1, #1A, #1B, #2, #3, #4, #4ASH, #5, #6, #7, #7ASH, #18, #22 |
| Hair Direction | Freestyle |
| Bleach Knots | Front 1", except in dark colors #1, #1A or light colors #7, #7ASH, #18, #22 |
| Yearly Plan | 4-6 pieces |
Request a Quote
Send us an enquiry and we'll get back to you with pricing and availability.